ECB’nin güvercini Lane, faizlerin daha da artırılacağını söyledi

Investing.com – Avrupa Merkez Bankasının (ECB) baş ekonomisti Philip Lane, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ECB’nin güçlü temel enflasyon ışığında bu ayki toplantıdan sonra faiz artırımına devam etmesi gerekeceğini söyledi.

ECB’nin Frankfurt’taki yönetiminde etkili bir isim olan Lane, Dublin’de yaptığı bir konuşmada, “Temel enflasyon baskılarına ilişkin mevcut bilgiler, Mart ayındaki toplantımızdan sonra da faizleri artırmanın uygun olacağını gösteriyor.” Dedi ancak Mart ayından sonra daha fazla sıkılaştırmanın kapsamını taahhüt etmedi.

Lane ayrıca “mal kategorisindeki ivmenin güçlü kalmaya devam ettiğini” vurguladı.

Şubat ayına ilişkin beklenenden yüksek tüketici enflasyonu verileri – özellikle %5,6’ya yükselen çekirdek enflasyon – geçen hafta Euro Bölgesi tahvillerinde keskin bir satış dalgasını tetiklemiş; yatırımcılar, ECB’nin mevduat faizini yıl sonuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %4’e çıkarabileceği ve ancak 2024’te rotayı tersine çevirmeye başlayabileceği beklentilerini fiyatlamaya başlamıştı.

ECB, 16 Mart’taki toplantısında üç temel faiz oranında 50 baz puanlık bir artışa kesin gözüyle bakıyor. Birçok analist de Mayıs ayındaki bir sonraki toplantıda, benzer bir artış öngörmeye başladı. ECB’deki tartışmasız en kıdemli “güvercin” olan Lane’in yorumları, Frankfurt’ta bu fikre karşı çok az direnç olduğunu gösteriyor.

Lane, pandemi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan çeşitli fiyat şoku etkilerinin gevşemesinin; ana enflasyonu, halk arasındaki enflasyon beklentilerinde yukarı doğru bir kaymaya neden olacak kadar uzun süre yeterince yüksek tutarak yalnızca kademeli olarak gevşeyebileceğini kabul etti.

Ancak aynı zamanda enerji fiyatlarındaki değişimlerin çekirdek enflasyon üzerindeki etkisinin, pandemi öncesine kıyasla şimdi daha acil göründüğünü savundu ve son birkaç ayda toptan enerji fiyatlarındaki düşüşün, ana enflasyondaki düşüşlere hızla yansıyabileceği umudunu dile getirdi.

Lane’in konuşmasının ardından euro genel olarak yatay seyretti; %0,1’den az bir düşüşle 1,0627 dolardan alıcı buldu. Ancak on yıllık tahvil getirileri güçlü bir şekilde düştü ve Alman Bund tahvil getirisi, 7 baz puan düşerek %2,58’e ve İtalyan BTP getirisi 11 baz puan düşerek %4,43’e geriledi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir