Eski CHP’li o detaya dikkat çekti! “HDP’nin pazarlık yapmasına gerek yok”

  •      Haber7-Özel

Türkiye’nin geleceğini belirleyecek 14 Mayıs 2023 seçimlerine sayılı günler kala ittifaklar ve milletvekili adaylarına odaklanılmasıyla siyasi gündemde yoğunluk yaşanırken, altılı masadan tarafında da hareketli anlar yaşanıyor. Altılı masada Meral Akşener‘in kalkması, sonrasında ise Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş‘ın cumhurbaşkanı yardımcısı olması şartıyla oturmasının ardından İYİ Parti karıştı.

Akşener’e kumar masası dediği altılı masaya döndüğü için eleştiriler gelirken, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu HDP ile görüşme gerçekleştirdi. Altılı masada yaşanan bu gelişmeler son olarak İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu‘nun düzenlediği basın toplantısında çok sert sözler sarf etmesi sonucunda durabildi. Altılı masa tarafı ve İYİ Parti’de yaşanan gelişmeleri CHP Eski Genel Sekreteri Mehmet Sevigen, Haber7‘ye değerlendirdi. 

AĞIRALİOĞLU’NUN ÇIKIŞININ AMACI GİDEN OYLARI TUTMAK

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu‘nun çıkışını “Hikaye” olarak nitelendiren Sevigen, burada bir danışıklı dövüş durumunun olabileceğine dikkat çekti. Sevigen, Ağıralioğlu’nun çıkışı için “Meral Akşener masayı terk ettikten sonra karşılıklı yapılan büyük hakaretlerle birlikte, zaten toplama olan İYİ Parti’nin altı tamamen dağılmıştı. Meral hanım Muharrem beye giden Atatürkçü oyları tutmaya çalıştı.” dedi.

Son olarak olayın Kılıçdaroğlu’nun HDP ziyaretiyle koptuğunu belirten Sevigen “MHP büyük oy kazanıyordu, milliyetçiler de kopmuştu İYİ Parti’den. Bu çıkışla birlikte tamamen o milliyetçi oyları partide tutabilir miyim diyerek Akşener’in bilgisi dahilinde yaptı diye düşünüyorum.Sayın genel başkan sen bu tarafı bana bırak diğer tarafa sen bak” diyerek yapıldığını değerlendiriyorum. Babayiğitlik yapacaksan son noktasını koyarak ayrılacaksın partiden.” ifadelerini kullandı. 

HDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun cumhurbaşkanı adayı olarak herkesle görüşebileceğini ve bu durumda bir problem olmadığını söyleyen Sevigen, görüşmede neler konuşuldu, hangi konularda mutabakata varıldı onun bilinmesi gerektiğini belirtti. Sevigen “HDP diyor ya biz bakanlık istemedik, cumhurbaşkanı yardımcılığı istemedik diye istemelerine gerek yokki zaten, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Kemal Bey. Sizin cumhurbaşkanı adayınız varsa altını istemeye gerek var mı? Cumhurbaşkanı mı önemli bakanlık mı? Kandil’den gelen sesleri herkes biliyor. Meral Hanımla, Kemal beyin önünü açın onlar biraz daha büyüyebilirler, demokratik ortama faydalı olacak diyorlar.” şeklinde konuştu.

“Yani HDP’nin adayının Kılıçdaroğlu olduktan sonra pazarlık yapmasına zaten gerek yok.” diyen Sevigen uyarıda bulunarak “Ama pazarlık yok sadece bana destek veriyorlar deyip sonra anadilde eğitim, özerklik, kayyum gibi olaylara sıcak bakarsan o zaman insanları birbirine düşürürsün.” dedi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir