Huawei ve ZTE’nin gördükleri kabus bir türlü sona ermiyor

Almanya, Huawei ve ZTE gibi Çinli şirketlerin bileşenlerini 5G ağının bazı kısımlarında yasaklama planları yapıyor. Bu hamle, Alman hükümetinin telekomünikasyon ağını canlandırmak ve yeniden düzenlemek için ulusal güvenlik endişelerine yanıt verme planının bir parçası.

Alman İçişleri Bakanlığı sözcüsü, hükümetin telekomünikasyon teknolojisi tedarikçilerini genel olarak gözden geçirdiğini ve potansiyel tehditlerin bir taslak listesini hazırladığını söyledi. Ancak, bakanlık herhangi bir belirli üretici veya şirkete hedef alınmadığını belirtti.

Eğer yasak uygulanırsa, Almanya genelindeki telekomünikasyon operatörleri Huawei ve ZTE gibi belirli şirketlerin bileşenlerini 5G ağlarında kullanamayacaklar. Potansiyel yasak, telekom operatörleri için ek bir yük yaratacak, çünkü önceden inşa edilmiş ağa yerleştirilmiş bileşenleri çıkarmak ve değiştirmek zorunda kalabilirler ve işin kötüsü bunun için hükümetten herhangi bir tazminat alamayacaklardır.

Huawei ve ZTE’nin gördükleri kabus bir türlü sona ermiyor

ABD-Çin teknoloji savaşı yıllar boyunca yoğunlaşırken, Japonya, Hollanda ve Güney Kore gibi birçok müttefik de Çin’in teknolojik ilerlemesini engellemek için ABD’ye katıldı. Biden yönetimi, özellikle yapay zeka ve gelecek teknoloji alanında Çin’in teknolojik ilerlemesinden endişe duyuyor ve Çin’e teknoloji ihracatına yaptırımlar uygulayarak ilerlemesini yavaşlatmaya çalışıyor.

Son zamanlarda, Avrupa Komisyonu da bu gruba katılarak, siber güvenlik endişelerine atıfta bulunarak Çin’e ait sosyal medya uygulaması TikTok’u idari alanlarla ilgili cihazlarında kullanan çalışanlarını yasakladı. Avrupa Birliği, Huawei veya diğer 5G ekipman tedarikçilerini açıkça yasaklamasa da, İngiltere Huawei’yi ülkede yeni sözleşmeler yapmaktan men etti. Şimdi Almanya, Çinli şirketleri yasaklama grubuna katılmayı planlıyor. Bakalım bu durum karşısında Çin nasıl bir tepki gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir