İyi Parti’nin ‘depremzedelere yapılacak desteklerle ilgili genel görüşme’ önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İyi Parti’nin, “Depremzedelere destek ödemelerinin ivedilikle ve tam anlamıyla uygulamaya konulması” için genel görüşme açılması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

İyi Parti, “6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşların günlük hayatlarına dönmelerini kolaylaştırmak, gelecek kaygılarını giderip planlama yapmalarını kolaylaştırmak ve bir nebze acılarını hafifletmek amacıyla yapılacak olan destek ödemelerinin kamuoyuna netlikle ifade edilmesi, açıklanan desteklerin ivedilikle ve tam anlamıyla uygulamaya konulması” amacıyla TBMM’de genel görüşme açılması için grup önerisi getirdi.

İyi Parti’nin grup önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İyi Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, “Sistem oluşturulamamış ve veriler tam olarak değerlendirilememekte ve koordinasyonsuzluk devam etmektedir. Bu kadar karmaşıklık yerine acil ihtiyaçların karşılanması için 10 bin TL destek, deprem travmasını yaşayan ailelerin evlerindeki hasarlara bakılmaksızın hiçbir ayrım yapılmadan her aileye verilmeliydi” dedi.

“Depremzedelerin kafası karma karışık”

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Filiz, şunları söyledi:

“Depremden zarar gören vatandaşlarımızdan tarafımıza iletilen bilgiler destek ödemeleri konusunda bir karmaşa yaşandığını göstermektedir. Depremzedelerin kafası karma karışık. Bu hengamede konutu hasarsız olduğu halde 10 bin TL destek ödemesini almış vatandaşlarımız bulunduğu gibi; binası tamamen yıkıldığı ya da az hasarlı olduğu halde bu desteği alamamış vatandaşlarımız da bulunmaktadır.

“Depremzede vatandaşlarımız kira destek ödemelerini alıp alamayacakları konusunda da endişeliler”

Mesela Türkoğlu’nda aynı sokakta evleri yıkılan depremzedelerden birine 15 bin TL taşınma yardımı yapılırken, komşusu başvurmasına rağmen 20 günden beri ne kira ne de taşınma yardımı alamamış. Yine yakınları vefat eden acılı aileler için 100 bin TL destek ödemesinin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı açıklanmamıştır. Ayrıca yakıt masraflarının ödeneceği vaadine karşılık kendi imkanlarıyla şehir dışına giden aileler söz verilen ödemeyi alamamışlardır. Depremzede vatandaşlarımız kira destek ödemelerini alıp alamayacakları konusunda da endişeliler.” (ANKA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir